Jdi na obsah Jdi na menu
 


XVI. Přehlídka vín znojemské vinařské oblasti

11. 2. 2010

 ObrazekTakový je nadpis katalogu s barevnou obálkou, který dostal každý návštěvník v sobotu 2.dubna, když vstoupil do Štukových sálů Louckého kláštera ve Znojmě. No, dostal - musel nejprve zaplatit vstupné 250,- Kč a poté získal skleničku, katalog a mohl si vybrat a vypít vzorků v průběhu celého dne jaké chtěl a kolik zmohl. Vstupné se letos platilo poprvé (podobně jako na mnoha ostatních výstavách), vždy se chodilo jen „na bločky“. Možná, že to pár lidí odradilo, ale má to něco „do sebe“ a docela se nám to líbilo. A protože jsme šli na košt s manželkou, překvapili nás pořadatelé milou zprávou, že pro manželský pár je to o stovku lacinější (pozor vínomilci, jak výhodné je být ženatý!).  Skutečností je, že za „ušetřenou“ stovku jsem si potom v přízemní  vinotéce Znovínu koupil pár lahví Obrazekdo archivu - jistě, „něco“ jsem přidal….

Celou akcii organizovalo Sdružení znojemských vinařů a předseda ing. Jaromír Čepička  ji zahájil krátkým povídáním. Zhodnotil loňský ročník 2004 díky klimatickým podmínkám jako dobrý, který u ranějších a aromatických odrůd poskytl krásná a charakteristická vína. Doporučil vína tohoto ročníku k archivaci. Současný stav ve vinohradnictví označil jako dobrý, obnova vinic se značně zlepšila, za poslední 4 roky se vysadilo v ČR  5 853 ha nových vinic, ve znojemské podoblasti 950 ha. Nejvíce se prý vysazují odrůdy skýtající záruky pro dosažení špičkové kvality vín jako je Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Chardonnay, Rulandské modré či Zweigeltrebe. Zmínil se i o novém vinařském zákoně a jeho některých byrokratických problémech, které pociťují zejména drobní vinaři, o zjednodušení zákona a o prosazování statutu malého vinaře.

 

ObrazekPoté slavnostní zahájení pokračovalo předáváním diplomů a cen. Ocenění Šampióna výstavy převzal ing. Pavel Vajčner ze Znovínu Znojmo a.s. za  ledové víno Veltlínské zelené, 2003 s počtem bodů 96,25. Milovníci sladkých vín jásali, ledovka měla nádhernou zlatou barvu, hustou, medovou, lipovou vůně i chuť. Opravdová výjimečná lahůdka. Znovín získal i ocenění za nejlepší víno roku 2004 za Rulandské šedé,  výběr z hroznů ze sklepa v Příměticích. Víno je velmi svěží, s výraznou vůní, chlebovými tóny, slámové barvy se všemi předpoklady pro archivaci.

 

Vinné sklepy Lechovice se pochlubily opravdu vynikajícím Veltlínským zeleným, 2000, výběr z bobulí. Nádherná,  silně medově lipová vůně i docela sladká chuť, připomínající jemnější, „slabší“ variantu předchozí ledovky, překrásná sytě žlutá barva byl pro nás favoritem. Několikrát jsme se k tomuto vzorku vrátili. Doporučuji ke koupení, pokud se někde nabízí, nebudete litovat.

Samozřejmě, že jsme přechutnali všechna oceněná vína a nejlepší vína v odrůdách. Měli jsme na to celou sobotu – venku krásně svítilo sluníčko, prý přepychový den – to jsme se dozvěděli až v dopoledne neděli od sousedů. Menší návštěva během dne – právě Obrazekkvůli krásnému počasí vybízejícímu spíš k výletům do přírody anebo na zahrádky - nám, nebyla na škodu  (nikde jsme se netlačili, nečekali, špičkových vzorků bylo nepřeberně), organizátorům asi ano, ale vpodvečer už bylo všude plno.Vína tu byla opravdu výtečná, velmi obtížné je nějaké hodnocení.

 

Aurelius, 1994 jak., s výraznou  vůní i chutí podobnou „rýňáčkům“ z AGRA Horní Dunajovice byl velmi dobrý. Stejně dobrá a výrazná byla Pálava 2002, M. Vasmanského z Jaroslavic, Rýnský ryzlink 2003 Josefa Tvarůžka z Prosiměřic,  Chardonnay 2000, výb. Z. Michalce z Vrbovce,  Müller Thurgau 2003 F. Všetečky ze Znojma, ps,  Aurelius, 2003, Psb (ale i Svatovavřinecké 1999 J. Líbala z Horních Dunajovic), Znovínské Svatovavřinecké, 2003, jak., zajímavý byl Veritas 2004, Psb z Ampelosu ŠSV Znojmo as. Vrbovec, Rulandské modré 2004, Psb ing.Formana Z Nové Bránice, a  mnoho dalších……

 

Stejně parádní chuťový, hluboký zážitek  nám poskytl Tramín kořenný, 2004, jakostní z Weinbau Binder z nedalekého Mitterretzbachu. Tak úžasnou vůni a chuť už jsem dlouho nepocítil (výborný byl i jejich Tramín červený 2004, výb.). Zastoupení vinařů z Rakouska bylo docela slušné nejen co do počtu 79 vzorků vín, ale především co do kvality. Ochutnali jsme bílá vína známých vynikajících  producentů  jako například Weingut Bründelmayer z Lengenlois  Veltlínské zelené, 2003, jak., – lišící se od „našich veltlínů“ světlejší slámovou barvou, ale především výraznou kořeněnou vůní jen velmi lehce podbarvená lípou, slabě hořkomandlovou, velmi příjemnou chutí. Paráda! Weingut Jurtschitsch  rovněž z Langenlois Sauvignon 2004,  ale především Muškátem Obrazekžlutým, 2004 s výraznou barvou, vůní i chutí. Weingut Hofbauer z Unterretzbachu se představil mimo jiné dobrým cuvée 2003, jak., Rýnským ryzlinkem 2003, jak..  Zweigeltrebe bylo nejlepší z Weingut Schöfmann z Haugsdorfu, ročník 2002, s temně rudou, sytou barvou, plnou chutí s kyselinkami a tříslovinami, švestko rybízovou výraznou vůní. Kvalitou  jim byli blízcí i Jurtschitschovi se stejným ročníkem.

 

Znojemský košt navázal před léty na oblíbenou tradici Josefských koštů. Na přehlídce znojemské vinařské podoblasti se schází vzorky opravdu výtečných vín,  protože Znojemský košt  může být až po srovnávacích výstavách například v Novém Šaldorfu, Šatově, Božicích, Tasovicích, Višňové, Horních Dunajovicích a dalších vinařských obcí Znojemska z nichž posílají do Znojma jen ta nejlepší vybraná vína…. Soutěže se zúčastnilo 257 bílých vín, 87 červených vín, 20 vzorků v soutěži o Krále vín ČR 2005 (odrůda Rulandské bílé 2003 a starší), 9 vín v kategorii známkových vín o Pečeť znojemských měšťanů.

 

 

Podrobné výsledky všech oceněných vín a jejich výrobců najdete na stránkách „Svazku  znojemských vinařských obcí Daníž“ www.daniz.cz .

Ing Jaroslav Hladík     (uveřejněno na Ovíně - www.ovine.cz )

 

Náhledy fotografií ze složky Znojemský košt 2005